علوم آزمایشگاهی - (دامپزشکی و پزشكي)

دانش علوم آزمایشگاهی( دامپزشکی و پزشكي )

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ علوم آزمایشگاهی - (دامپزشکی و پزشكي) خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

 

علائم كمبود ویتامین در طیورE
بیماری انسفالومالاشیا
تراوش آب در زیر پوست جنین (Exudative diathesis)
مرگ سلولهای ماهیچه ای
افزایش مرگ و میر و كاهش جوجه در آوری
بروز تلفات اولیه جنینی در سن 1 تا 3 روزگی

علائم كلینیكی در پرنده گان بالغ دیده نمی شود , حتی اگر جیره حاوی مقادیر اندك ویتامین E برای یك دوره طولانی استفاده شود . تولید تخم مرغ ممكن است به میزان اندكی كاهش یابد ولی قدرت جوجه در آوری به میزان چشمگیری كاهش می یابد و جوجه ها در روز چهارم انكوباسیون می میرند . سه علامت اصلی كمبود مشاهده شده در مرغ انسفالومالاشیا , تراوش آب به زیر پوست و تحلیل ماهیچه ای می باشند .البته بروز این مشكلات به میزان آنتی اكسیدان موجود در جیره و سلنیوم نیز بستگی دارد.


انسفالومالاشیا :

علامت كلاسیك این بیماری آتاكسیا یا عدم تعادل شدید می باشد .این بیماری عموما بیماری دیوانگی جوجه (Crazy chick disease ) خوانده می شود و از مشخصات آن تلوتلو خوردن و گیج خوردن و لغزیدن و سكندری خوردن و عدم تطابق حركات و فلجی می باشد .]1, ص 354[ این بیماری با خونریزی و همچنین از بین رفتن سلول های مغز همراه است . جراحات بیماری بیشتر مربوط به مغز و محل مخچه است كه همراه با ناپدید شدن سلولهای پوركینژه و جدا شدن لایه های مولكولی و دانه دانه چین های مخچه می باشد . این بیماری در اثر كمبود ویتامین E حادث می شود . ویتامین E به عنوان آنتی اكسیدان وارد عمل می شود و در نتیجه اثر آن پر اكسیدهای سمی خنثی می شوند . پراكسیدهایی كه در هنگام بلع مواد غذایی شكل می گیرند , تركیبات چربی سلولهای غشایی و مواد تشكیل دهنده تنه اعصاب را تجزیه می كنند . اعصاب آسیب دیده شامل مخچه مغز بوده و نتیجه آن بروز انسفالومالاشیای كلاسیك می باشد . افزودن ویتامین E یا آنتی اكسیدانهای سنتتیك موجب پیشگیری از این بیماری می شود . برای جوجه هایی كه مبتلا به انسفالومالاشیا می شوند درمانی وجود ندارد اما در صورت درمان گله با استفاده از ویتامین E می توان از بروز موارد جدید پیشگیری كرد . در مرغان مادر, ویتامین E به منظور بهبود خاصیت جوجه در آوری و بهتر كردن كیفیت جوجه لازم می باشد . كمبود ویتامین E به بوجود امدن اختلالات متابولیك دیگر غیر از انسفالومالاشیا مثل دیستروفی عضلانی و پایین امدن تولید مثل در مرغان مادر كمك می كند . آنتی اكسیدانها می توانند در جلوگیری از انسفالومالاشیا كمك كنند , اما قادر به جلوگیری از بیماری تراوش آب به زیر پوست و تحلیل ماهیچه ای در جوجه ها نیستند .تمام غذاهای مورد مصرف مرغان مادر بایستی حاوی میزان كافی ویتامین E بمنظور اطمینان از بوجود امدن جوجه های نیرومند و سالم باشد .

خونریزی در مخچه در اثر انسفالومالاشیا  

قرار گیری سر روی زمین در اثر ابتلا به انسفالومالاشیا

تراوش آب در زیر پوست ( (Exudative diathesis :
بیماری دستگاه گردش خون در جوجه ها است كه با تورم عمومی بافت های چربی زیرپوستی توﺃم با افزایش نفوذپذیری دیواره مویرگها و تراوش آب در زیر پوست همراه است . این بیماری حاصل ادم شدید به علت افزایش بیش از حد نفوذپذیری مویرگ ها است .سطح آلبومین كاهش یافته , در حالی كه مایع تراوش شده دارای الگوی پروتئینی مشابه با پلاسمای خون طبیعی می باشد . به نظر می رسد كه هر دو عامل سلنیوم و ویتامین E در بروز Exudative diathesis نقش داشته باشند ولی عنصر مذكور در بروز انسفالومالاشیای تغذیه ای مهم نمی باشد .

مرگ سلول های ماهیچه ای :
ناشی از عدم تغذیه صحیح جوجه ها بوده و در آن ماهیچه های سینه ای آسیب بیشتری دیده و ماهیچه های پا نیز احتمالا مصون نمی مانند . كمبود ویتامین E به همراه كمبود اسیدهای امینه گوگرد دار سبب تحلیل شدید بخصوص در ماهیچه سینه جوجه ها در سن 4 هفتگی می شوند . تجمع زیاد ائوزینوفیل ها و هیستوسیت ها در بافت تحلیل رفته سبب افزایش شدید آنزیم های لیزوزومی شده كه وظیفه این آنزیمها تجزیه و حذف محصولات حاصل از تخریب ماهیچه ها می باشد . سلنیوم به طور كامل در پیشگیری از تحلیل ماهیچه ای هنگامی كه جیره حاوی مقدار كمی ویتامین E باشد موثر است اما به تنهایی اثری بر این بیماری ندارد .

[ شنبه ۱۶ اردیبهشت۱۳۹۱ ] [ ۱:۵۶ قبل از ظهر ] [ محمد باقر ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،